Jak vybrat nejlepší jógamatku

Jak vybrat nejlepší jógamatku

Když se objeví myšlenka na pořízení nové podložky na jógu, hledáme všichni tu nejlepší. Ať už jsme na samém začátku, kdy se s jógou teprve seznamujeme, stejně jako když jóga naším životem prostupuje už řadu let. Jak má vlastně perfektní jógamatka vypadat? Co od ní očekáváme? A bude nám všem vyhovat stejná? Asi tušíte, že vybrat jednu jedinou nejlepší podložku na jógu nelze. Určitě je ale možné vybrat aspekty, na které se při hledání nejlepší jógamatky většinou zaměřujeme všichni.

V následujícím přehledu vycházíme ze zkušeností z vlastní jógové praxe, ale také ze zkušeností od nespočtu zákazníků našeho eshopu, se kterými výběr jógamatky často konzultujeme. Veškeré poznatky směřujeme k podložkám, které máme vyzkoušené, které v našem eshopu nabízíme a které rádi doporučujeme.

1. Neklouzavá podložka na jógu

Ve všech jógových pozicích chceme cítit stabilitu. K tomu je zapotřebí správné provádění ásan (rozložení váhy těla), ale také je dobré cvičit na podložce, která nám umožní soustředit se na cvičení, na vlastní dech, na sebe. Nechceme řešit podkluzující nohy a ruce, nechceme, aby podložka cestovala po podlaze. Potřebujeme tedy podložku, jejíž spodní strana přilne k podlaze, a díky tomu se při cvičení ani nehne. Zároveň potřebujeme, abychom se mohli rukama i nohama bezpečně zapřít.

Na podlaze drží všechny naše jógamatky svěle, ať už cvičíte na plovoucí podlaze, na linoleu, na koberci, na parketách, nebo třeba na dlažbě. S neklouzavostí horní vrstvy (tedy s podkluzováním rukou a nohou při cvičení) už to tak jednoduché není.

Je vaše jógová praxe intenzivní, nebo klidnější? Potíte se hodně, nebo málo? Berete s sebou jógamatku třeba i na lekce hot/bikram jógy? Vyhovuje vám hladký povrch, nebo hrubší? Lpíte na ekologických materiálech? Tady už se naše cesty rozchází. A bohužel nestačí pouze v obecné rovině vyjmenovat jednotlivé materiály a přiřadit jim parametr "klouže", nebo "neklouže", protože i stejný materiál může být povrchově upraven různými způsoby a efekt ne/klouzavosti se tím změní.

Klouže vám podložka?

  • Ujistěte se, že nemáte ruce ani nohy namazané krémem
  • Podkluzování způsobuje zpravidla i pot - některé jógamatky je vhodné doplnit protiskluzovým ručníkem, který pot absorbuje
  • Pokud vám kloužou ruce a nohy na podložce typu 2v1 (kombinace podložky a ručníku), řešíte opačný problém: tyto podložky se stávají neklouzavými až když jsou vlhké (tedy až se zpotíte) - před cvičením proto takovou podložku jemně pokropte

2. Rozměry

Nejběžnější rozměr jógamatek je 180 x 61 cm. Většině z vás bude tento rozměr vyhovovat, zřejmě jste na takové podložce už cvičili někde ve studiu, bývají tam k zapůjčení.

Výjimkou jsou vysocí lidé, kteří potřebují podložku delší, a také ti, kdo potřebují podložku širší, třeba z důvodu širokých ramen či celkově robusnější postavy. V takových případech hledejte prodloužené (LONG) varianty podložek (mívají obvykle délku 200 cm) a/nebo jógamatky s šířkou alespoň 66 cm. Všechny podložky pro "dlouhány" najdete ZDE.

Potřebujete větší či širší jógamatku? Vyberte si zde:

3. Tloušťka

Čím je jógamatka silnější, tím je obvykle měkčí a komfortnější pro klouby. Ale pozor - nechceme se do jógamatky zabořit jako do žíněnky v tělocvičně, pro praxi jógy potřebujeme podklad pružný tak akorát. Silnější podložka navíc může být těžká a tím pádem nevhodná na časté přenášení.

S tloušťkou jógamatky to samozřejmě platí i naopak - čím je podložka tenčí, tím méně komfortu pro klouby nabízí. Benefitem tenké podložky ale je, že ji lze snadlo přenášet, protože je lehká a často i dobře skladná (to platí hlavně u cestovních podložek, které jsou silné jen cca 1,5 mm). Využijete je nejen na cestování, ale také třeba jako hygienickou vrstvu přes erární podložky vypůjčené v jógovém studiu. Podrobněji o tenkých cestovních jógamatkách píšeme ve článku Seznamte se: skladné a lehké cestovní podložky na jógu.

Zlatá střední cesta jsou podložky silné zhruba 4 mm, které poskytují přiměřený komfort pro klouby a oporu v pozicích, mají ale zároveň nižší váhu, abychom je mohli snadno přenášet z místa na místo - do práce, do jógového studia, kamkoliv.

4. Materiál a ekologie

Zajímá nás životnost a odolnost jógamatek, ale také ekologické aspekty: přírodní vs. umělé materiály. Čemu dáváte přednost? Kvalitní podložka na jógu může být poměrně vysoká investice a tak je důležité, abyste věděli, co přesně kupujete, a jak dlouho a jak spolehlivě vám bude podložka sloužit.

PVC s ekologickou certifikací

Myslet na ekologii je jednoznačně na místě, ale je také dobé uvědomit si, že přírodní materiály nejsou ze své podstaty nesmrtelné. Proto pokud je vaší prioritou odolnost jógamatky, naším jednoznačným doporučením je Manduka PRO, případně její tenčí a lehčí varianta Manduka PROlite, což jsou podložky, u nichž Manduka (celosvětově respektovaný výrobce špičkového vybavení na jógu) poskytuje doživotní záruku na materiál. Tyto jógamatky jsou vyrobeny z PVC s ekologickou certifikací STANDARD 100 od OEKO-TEX®️, materiál je hutný, silný, nehrozí žádné drolení, olupování, ani roztržení.

Přírodní kaučuk

Velmi rozšířené jsou podložky kaučukové, my rádi doporučujeme řadu eKO od Manduky, ať už v nejsilnější 5mm, anebo tenčí 4mm variantě. Textura horní vrstvy těchto jógamatek je designovaná jako rozvířená vodní hladina a zaručuje vynikající neklouzavost. Díky poréznosti kaučukového materiálu jsou tyto podložky pocitové měkčí než výše zmíněné hutnější podložky Manduka PRO.

Nová kaučuková podložka může být několik dní po vybalení cítit kaučukovým odérem, ten ale brzy vymizí.

2v1 (kaučuk + mikrovlákno)

Na vlně popularity se už několik let nesou designové podložky tzv. 2v1, kombinace kaučukové vrstvy a mikrovláknového ručníku. Právě mikrovláknový povrch lze totiž potisknout jakýmkoliv motivem a tak máte možnost vybrat si z nepřeberného množství potisků. Povrch takové podložky ale za sucha klouže, takže se hodí hlavně pro intenzivní praxi jógy, kdy se hodně potíte. To proto, že potem podložku navlhčíte a savý mikrovláknový povrch teprve v tu chvíli začně zabraňovat podkluzování. Další využití najdou tyto podložky třeba pro klidnou meditační praxi jógy, kde od jógamatky nevyžadujete protiskluzovou funkci, ale spíše hledáte uvolnění a oku a mysli lahodící atmosféru.

TPE (Termostatický elastomer)

Tyto podložky bychom zřejmě všichni laicky označili jako "pěnové". TPE je termoplastický elastomer, někdy označovaný také jako termoplastický kaučuk. Jde o materiál šetrný k životnímu prostředí, recyklovatelný a 100% rozložitelný, hypoalergenní. Podložky z toho materiálu jsou obvykle měkké a lehké, mají uzavřenou buněčnou strukturu, takže neabsorbují vlhkost a snadno se čistí. Jsou levnější než výše zmíněné typy. Nevýhodou některých TPE podložek může být, že jsou náchylnější k poškození.

V naší nabídce máme dva typy podložek z TPE:

PU (Polyuretan)

Polyuretan (PU) se používá u podložek zpravidla jako horní vrstva. Jeho výhodou je odolnost vůči oděru, přilnavost a také vysoká absorbce potu. Povrch je na dotek úplně hladký. Podložky s polyuretanovým povrchem mají otevřenou buněčnou strukturu (pot a nečistoty se vsakují do podložky) a proto je důležitá vhodná péče.

V naší nabídce máme PU podložky vždy v kombinaci s kaučukem a to od dvou výrobců - Manduka a Yoga Design Lab.

5. Absorpční vlastnosti, péče a údržba

Existují 2 základních skupiny, do nichž lze podložky podle absorpčních vlastností rozdělit: jógamatky s uzavřenou a s otevřenou buněčnou strukturou.

Podložky s uzavřenou buněčnou strukturou neabsorbují - pot a nečistoty zůstávají na povrchu podložky. Údržba tohoto typu podložek je velmi snadná, nečistoty jednoduše setřeme z povrchu.. Doporučujeme čistit pravidelně, nejen z hygienických důvodů. Na podložku totiž postupně ulpívá prach, a pokud byste ji pravidelně nečistili, může vám tato tenká vrstva neviditelných nečistot při cvičení začít klouzat.

Podložky s otevřenou buněčnou strukturou naopak pot i nečistoty absorbují - proto je opravdu důležité podložku udržovat svěží nejen po každém cvičení, ale občas ji dopřát i důkladnější očistu. Na údržbu jsou tedy mírně náročnější.

6. Ekologie

Udžitelnost je ve světě jógy jeden z nejdůležitějších parametrů a rozhodně to není prázdné slovo.

Podložky Manduka PRO a Manduka PROlite jsou superodolné a vydrží vám snad celý život. Rádi se zákazníky při konzultacích výběru podložky vtipkujeme o tom, že pokud se rozhodnou právě pro tento typ podložky, měli by opravdu velmi důkladně zvážit její barevnou variantu, protože pravděpodobně už žádnou další podložku potřebovat nebudou.

Kaučukové podložky se vyrábí z přírodního kaučuku sklízeného mimo amazonské pralesy a až vám doslouží, snadno se rozloží, třeba na kompostu. Samozřejmostí je také použití netoxických a pro přírodu i člověka šetrných barviv.

I ostatní podložky z naší nabídky jsou vyrobeny co nejšetrnějším způsobem - konkrétní informace najdete přímo u každého jednotlivého produktu.

8. Design a netradiční tvary

Každému se líbí něco jiného. Jeden upřednostní design dokonce i před kvalitou podložky, jiný si dohledává co nejvíce podrobností o funkčnosti daného typu podložky a vizuální stránku tolik neřeší. My bychom byli rádi, kdybyste všichni mohli jógu praktikovat na podložce kvalitní, funkční a navíc krásné. Věříme, že si přesně takovou u nás vyberete. 

Barevné potisky na podložkách jsou doménou značky Yoga Design Lab, která je vyhlášená především svými podložkami 2v1 (kaučuková podložka + designově potištěný mikrovláknový ručník). Značka Manduka nabízí podložky jednobarevné a žíhané, v nespočtu barevných variací. 

Dalším typem jsou pak podložky z řady Infinity od Yoga Design Lab, které mají laserem vypálený vzor, který může pomáhat při zarovnávání těla v pozicích. Často jde o vzory mandal a různých symetrických abstraktních obrazů.

Existují také podložky atypických tvarů, které jsou vyloženě designovou lahůdkou. Co říkáte třeba na tyto krásné kulaté podložky Manduka equa® eko® round yoga mat?

Hodnocení zákazníků

"Rychlá a příjemná komunikace. Rychlé odeslání."
Ověřený zákazník, před 1 týden
  • rychlá komunikace a ochota vyřídit reklamaci
  • kvalitní zboží a servis
  • velmi profesionální
Ověřený zákazník, před 2 týdny
  • Rychlost, kvalita zboží
Ověřený zákazník, před 3 týdny